2016-06-24T02:54:29 to 2016-06-24T02:59:14
Science Goal: Synoptic SOT Irradiance Scans
Program: Normal map 30 arcsec, Shorter Irradiance: DO NOT MODIFY!
Target: Quiet Sun
xcen=-2 ycen=496
Instrument: SOTSP
HOP/JOP: 79
Description: We observe with SOT on a regular basis throughout the rise of Cycle 24 in order to better understand the variation of irradiance with rising flux levels in the photosphere.
We observe with SOT on a regular basis throughout the rise of Cycle 24 in order to better understand the variation of irradiance with rising flux levels in the photosphere.
Annotations:
Hits: 77
Chief Observer
DeRosa (RCO) -> Yasuda
Related Links
Cites: Synoptic SOT Irradiance Scans
Timeline: gif use
See also
Datasets
Get All Data
saaIntervals hiIntervals
wavelength: 6302A Continuum Intensity cadence: 0 min fov: 18,129 images: 56 JavaScript Landing Page
wavelength: 6302A Velocity 6301.5A cadence: 0 min fov: 18,129 images: 56 JavaScript Landing Page
wavelength: 6302A Transverse Flux Density cadence: 0 min fov: 18,129 images: 56 JavaScript Landing Page
wavelength: 6302A Longitudinal Flux Density cadence: 0 min fov: 18,129 images: 56 JavaScript Landing Page